انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای راه پله

انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای راه پله

یکی از چالش هایی که همواره برای بسیاری از خریداران سنگ های ساختمانی در ایران وجود دارد انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای راه پله می باشد. این بخش از ساختمان از بیشترین تردد برخوردار بوده و علاوه بر توجه به خصوصیاتی که از مقاومت بالایی در برابر سایش برخوردار باشد باید همچنین به زمینه رنگ آن نیز توجه داشته باشید که رنگ آن آزار دهنده نباشد و به غیر از این دو پارامتر می توان خصوصیات دیگری نیز مطرح کرد که هر کدام از اهمیت بالایی در هنگام انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای راه پله برخوردار می باشند. و ما سعی می کنیم تا به بررسی این پارامترها بپردازیم.

سنگ مورد استفاده برای ساخت راه پله ها باید دربرابر سایش مقاومت بالایی داشته باشد. سنگ هایی که در ساخت راه پله های مکان های عمومی مانند: ادارات مراکز درمانی و مراکز آموزشی مورد استفاده قرار میگیرند باید مقاومت بالایی دربرابر سایش و دیگر مواردی همچون آلودگی و ضربه داشته باشند. سنگ مناسب برای داخل یا خارج ساختمان باید دارای شرایط مناسبی باشد. زیرا همه سازندگان انتظار دارند این سنگ‌ها سالیان سال برایشان با سلامتی کار کند.
برای جلوگیری از ضربه دیدن سنگ پله ها و آسیب دیدن روی آنها بهتر است از انواع سنگ های آهکی که تراکم پایینی دارند و اسلیت ها استفاده نشود. دیگر انواع سنگ ها با تفاوت اندکی دربرابر ضربه مقاومت خوبی دارند. یک سنگ مناسب برای راه پله ها باید دارای چند ویژگی باشد: باید بدون شیار،بدون پوسیدگی، بدون شکستگی، بدون خلل و فرج باشد و دچار ساییدگی نشوند. دقت داشته باشید اگر به دنبال یک محصول یک دست بدون بافت و بدون رنگ می‌گردید، نباید به دنبال خرید سنگ باشید؛ زیرا سنگ دارای بافت و رنگ طبیعی می باشد.

البته یکی از چالش هایی که برای انتخاب بهترین سنگ برای پله ساختمان در ایران برای خریداران وجود دارد مرتبط به تنوع بالای سنگ های ایرانی است که در این بین می توان به انواع سنگ های گرانیت ، مرمریت ، تراورتن ، چینی و …. اشاره کرد که از هرکدام می توان بر اساس نوع کاربری در بخش راه پله ساختمان استفاده کرد.

سنگ خوب برای استفاده در راه پله ها باید درمقابل جذب آب مقاومت بالایی داشته باشد و اگر جزو آن دسته از سنگ‌هایی باشد که آب را به هیچ عنوان جذب نمی‌کنند از نوع مرغوب برای داخل و خارج ساختمان است.. همچنین سنگ مورد استفاده در راه پله ها باید مقاومت زیادی در برابر فرسایش های طبیعی و شیمیایی داشته باشد. توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است زیرا راه پله همانطور که در ابنتدا نیز اشاره کردم از تردد بالایی برخوردار است و همواره در معرض آلودگی قرار دارد و به صورت مداوم باید تمیز گردد و به همین دلیل اگر سنگ مورد استفاده از جذب آب بالایی برخوردار باشد موجب خواهد شد که پس از مدتی به مرور زمان کیفیت خود را از دست دهد و به موازات آن شکل و ظاهر آن عوض گردد. عمده تولید سنگ های پله در شهرکه ای صنعتی رضوانشهر ، شمس آباد و محمودآباد اصفهان و تهران صورت می گیرد.

انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای راه پله

انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای راه پله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 15 =

تماس با ما