آنالیز سنگ ساختمانی

آنالیز سنگ ساختمانی

همواره یکی از اولین نکاتی که در هنگام خرید یک سنگ ساختمانی باید در نظر بگیرید توجه به آنالیز سنگ ساختمانی مورد نظر است. شما باید به خوبی از خصوصیات ذاتی آن سنگ مورد نظر آگاهی داشته باشید تا مطابق آن به انتخاب سنگ مورد نظر برای کاربری موردنظر خود بپردازید و با این اقدام می توان گفت ما توانسته ایم بهترین سنگ را برای بهترین بخش ساختمان انتخاب کرده ایم.

خصوصیان فنی سنگ های ساختمانی به وسیله آزمایشات فیزیکی و شیمایی مشخص می شوند و بسته به نوع، ساختار و کانی های تشکیل دهنده آن متفاوت هستند. آزمایشات شیمایی برروی سنگ ها تا حدودی ترکیبات شیمایی آن ها را مشخص می کنند و ترکیبات مضر و بررسی های کانی شناسی را به عمل می آورند. ساختار فیزیکی سنگ ها نیز با استفاده از معیار هایی از جمله: مقاومت فشاری، وزن مخصوص، مقاومت سایشی، میزان تخلخل و … به دست می آیند.

خصوصیات فنی که به وسیله آزمایشات تخصصی بر روی سنگ بدست می آید ، آنالیز سنگ ساختمانی گفته می شود و اگر شما قصد دارید تا سننگ ساختمانی را به خصوص به یکی از کشورهای اروپایی صادر کنید ، شما نیاز دارید که آنالیزی از آن را آماده و با نمونه سنگ به کشور هدف ارسال تا مورد ارزیابی قرار گیرد.
سنگ ها براساس وزن مخصوص سنگ، به دو گروه سبک با وزن کمتر از 1.8 و سنگین با وزن بیشتر از 1.8 دسته بندی می شوند. وزن مخصوص سنگ در ساب پذیری سنگ تاثیر داشته به طوری که سنگ های با وزن مخصوص کمتر از 1.8 ساب پذیری مناسبی ندارند و بالعکس آن ها سنگ های با وزن مخصوص بیشتر از 2.2 ساب پذیری بهتری دارند. میزان جذب آب در سنگ، مقدار آب موجود در سنگ است که براساس درصد وزن خشک به خود جذب می کند و مقدار نفوذ آب در سنگ ها متفاوت هستند.
به طور کلی سنگ های آذرین، درصد کمتری از نفوذ پذیری آب در خود را دارند و سنگ های آهکی و ماسه سنگ ها، درصد نفوذ پذیری بیشتری دارند. تخلخل مقدار فضا های خالی در هر سنگ را می گویند و هرقدر که تخلخل سنگ بیشتر باشد درصد نفوذ پذیری آب در آن سنگ بیشتر است و قدرت فشاری آن کمتر است اما هرچقدر که دانه های تشکیل دهنده سنگ ریز تر باشد. میزان جذب آب بیشتر بوده و خارج شدن آب از سنگ روند آهسته تری را طی می کند.

سنگ های ساختمانی از تنوع بالایی برخوردار می باشند که در این بین می توان به انواع سنگ های مرمریت ، تراورتن ، گرانیت ، مرمر ، ترااونیکس ، لایمستون و … اشاره کرد. آنالیز هر کدام از آن ها با همدیگر از تفاوت زیادی از نظر مشخصاتی چون مقاومت و جذب آب و … برخوردار است.
خصوصیت مقاومت فشاری، مقدار مقاومت سنگ در برابر فشار های وارده را نشان می دهد. مقاومت فشاری خصوصیتی است که مورد توجه زیادی قرار گرفته شده است. به قابلیت سنگ در برابر تنش های خمشی، مقاومت خمشی می گویند. در بسیاری از موارد مشاهده می شود که سنگ ها مخصوصا زمانی که به صورت افقی در مکانی نصب می شوند، در اثر نشت و یا تکان های ریز ترک می خورد این مورد به دلیل این است که سنگ مقاومت خمشی مناسبی نداشته است. مقاومت خمشی سنگ هیچ ربطی به مقاومت فشاری سنگ ندارد.

آنالیز سنگ ساختمانی

آنالیز سنگ ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

تماس با ما