کاربرد سنگ های چینی در ساختمان

کاربرد سنگ های چینی در ساختمان

در این سال ها با روی کار آمدن سنگ های تراورتن و همچنین اکتشاف تنوع معادن مرمریت موجب شده تا سنگ های چینی کاربری دهه های قبلی خود را از ساختمان های ایرانی از دست دهند ولی با مشاهده معماری غربی ها هنوز استفاده از این نوع سنگ ها با عنوان سنگ هایی چون کریستال یا همان مرمریت به چشم می خورد و گاها مشاهده می شود که سنگ های چینی برند ایرانی مانند ازنا و قروه از استقبال بالایی در میان معماران اروپایی برخوردار است که خود نشانی از چرایی کاربرد سنگ های چینی در ساختمان می باشد. باید این موضوع را قبول داشته باشیم که ما ایرانی ها اصولا بر اساس انتخاب دیگران دست به انتخاب می زنیم. یعنی این که بدون هیچ تحقیقی اگر همسایه من از فلان سنگ در نمای ساختمان خود استفاده کرده است من نیز بلافاصله برای نمای خود در صورت نیاز از همان سنگ استفاده می کنم.در صورتی که این احتمال وجود دارد که شخص اول اقدام به انتخاب غلطی کرده باشد و به دنبال آن ها اشخاص دیگر نیز دست به این انتخاب زده و موجب خواهد شد تا به مرور زمان سنگی در منطقه ای بورس شود که اصلا با آب و هوای آن منطقه سازگاری نداشته و موجب می شود که همان اشخاص بگویند سنگ خوب نیست و به سایرین پیشنهاد کنند از سنگ استفاده نکن . ولی باید ریشه را در جای دیگری بیابند و آن نیز عدم مشاوره گرفتن از افراد خبره در این زمینه است. کاربرد سنگ چینی در ساختمان را می توان در دو نمای بیرونی و نمای درونی ساختمان مطرح کرد و قابلیت استفاده در هر دو بخش را دارا می باشند.

سنگ چینی از جمله سنگ های کاربردی در صنعت ساختمان سازی به شمار می رود که هم برای طراحی نمای ساختمان هم برای دکوراسیون داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر مردم تصور می کنند که سنگ چینی ساخت کشور چین است. در صورتی که این سنگ از معادن کشور خودمان استخراج شده و استفاده می شود. تعدادی از معادنی که در کشورمان از آن ها سنگ چینی استخراج می شوند، می توان به معادن: سنگ چینی الیگودرز، یزد، نی ریز، ازنا و سیرجان اشاره کرد. سنگ چینی در جز سنگ های آهکی دگرگون است که از بلور های درشت و قابل رویت تشکیل شده است.

بهترین نوع سنگ چینی

آیا می توان به راحتی بهترین نوع سنگ چینی را معرفی کرد؟ به نظر من و با تجربه ای که در این سال ها با مطالعه انواع سنگ های ساختمانی بدست آوردم، اکثریت سنگ های چینی از کیفیت قابل قبولی برخوردار می باشند و به نوعی می توان آن ها را به عنوان متریالی به شمار آورد که از بسیاری از آفت هایی که گرابانگیر مطالح ساختمانی می شوند به دور می باشد و برای نمونه می توان به خالی کردن سنگ ، شوره زدن ، تغییر رنگ و …. اشاره کرد که در سایر سنگ های ساختمانی موارد ذکر شده به کرات دیده شده است.این نوع سنگ به سنگ کریستال نیز معروف است و به دلیل مقاومت و دوام بالای آن در اکثر بخش های ساختمان از جمله مکان های مرطوب یا خشک از آن می توان استفاده کرد. رایج ترین استفاده از سنگ چینی در نمای ساختمان است. بخاطر اینکه این نوع سنگ چسبندگی لازم برای استفاده در نمای ساختمان را دارد و به راحتی با دوغآب و ملات می چسبد. هرچند مقدار چسبندگی آن به اندازه سنگ تراورتن نیست اما از میزان قابل قبولی از چسبندگی برخوردار است. سنگ چینی نفوذ پذیری بسیار کمی در برابر آب دارد به همین دلیل از آن در مراکز و سرویس های بهداشتی که به نظافت و پاکیزگی نیاز دارند استفاده می شود.

سنگ های چینی نیز مانند سایر سنگ های ساختمانی به صورت عمده در شهرک های صنعتی رضوانشهر ، محمودآباد و شمس آباد مورد فرآوری و تولید قرار می گیرند و در این بین حتی می توان به تعدادی از کارخانه های تولید سنگ اشاره کرد که در لرستان به تولید این نوع سنگ می پردازند. و مشابه سایر سنگ های ساختمانی نیز عمده بازار مصرفی آن را می توان در شهرهای تهران و اصفهان جستجو کرد.
سنگ چینی خالص رنگی سفید و بلورین دارد اما در رنگ های دیگری همچون: سبز، خاکستری، زرد، قرمز، کرمی و خاکستری روشن تا تیره نیز یافت می شود. دلیل اصلی این نوع رنگ بندی وجود کانی های متفاوت در سنگ می باشد. وجود کربن در این گونه سنگ ها، رنگ آن ها را خاکستری تیر تا روشن می کند و کلریت و انواع سیلیکات ها منجر به ساخت طیف های مختلفی از سبز در آن ها می شود. افزون بر این، وجود لیمونیت رنگی زرد و متمایل به کرمی و کربنات منگنز یا هماتیت نیز رنگی قرمز یا صورتی به سنگ می بخشد. دلیل اصلی استفاده از سنگ چینی روشن برای نمای ساختمان در مناطق گرم جذب کم گرما در این نوع سنگ میباشد.

کاربرد سنگ های چینی در ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

تماس با ما